لوازم و قطعات لاستیکی خودرو

در صنعت خودروسازی از لاستیک استفاده های زیاد و متنوعی می شود. شاید با شنیدن نام لاستیک، تنها تایرهای خودرو به ذهنتان بیایند، اما باید بدانید تعداد زیادی از قطعات لاستیکی خودرو وجود دارند که از چشم شما پنهان هستند و نقش مهمی در بخش های مختلف خودرو ایفا می کنند. این قطعات لاستیکی انواع مختلفی دارند و در خودرو از آن ها برای آب بندی، خنثی کردن ضربه، انتقال نیرو، کاهش دهنده صدا، عایق کاری سیم کشی و … استفاده می شود. اگر می خواهید با قطعات لاستیکی خودرو بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

دسته موتور

قطعات لاستیکی چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

قطعات لاستیکی در خودروها نقش پررنگ و مهمی داشته و بدون وجود این قطعات، عملکرد خودرو دچار اختلال می شود. از جمله کاربردهای این قطعات می توان به شلنگ های سوخت و رادیاتور، لنت های ترمز، واشرها، درزگیرهای پنجره، تیغه برف پاک کن، لرزه گیرها و … اشاره کرد. این قطعات باید به گونه ای ساخته شوند که در شرایط محیطی مختلف چون تغییرات دما، تنش های مکانیکی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، روان کننده ها و سوخت ها، شرایط جوی و … مقاوم بوده و عملکرد مناسب داشته باشند.

معرفی قطعات یدکی برقی خودرو

لوازم یدکی برقی خودرو شامل بوق، رله، آفتامات، دیود، فیوز، پلاتین، کویل، دلکو، سنسور اکسیژن، پمپ بنزین، شمع و وایر شمع، دسته راهنما و … می‌باشند که برخی از آن‌ها مثل فیوز، پلاتین، کویل، دلکو و درب دلکو مخصوص خودروهای کاربراتوری هستند. در این بخش تعدادی از این لوازم را به شما معرفی می کنیم و نحوه سرویس و نگهداری آن ها را شرح می دهیم.

شلنگ رادیاتور

لاستیک تعادل

لاستیک لادری

گردگیر پلوس

دسته موتور

تیغه برف پاک کن

گردگیر پلوس

گردگیر پلوس وظیفه دارد که مانع از نفوذ گل و لای، رطوبت، گرد و غبار و ریزگردهای موجود در هوا به قطعه ای که روی آن نصب شده شود. این قطعه در جای حساسی قرار دارد و به دلایل مختلف ممکن است دچار پارگی شده و کارایی خود را از دست بدهد.

تعمیر و نگهداری گردگیر پلوس

از دلایل خرابی گردگیر پلوس می توان به آسیب های فیزیکی، منقضی شدن طول عمر، تغییرات آب و هوایی، دارا نبودن کیفیت لازم و … اشاره کرد. بنابراین توصیه می شود که بازدید دوره ای این قطعه لاستیکی را جدی بگیرید و از صحت و سلامت آن اطمینان حاصل نمایید. اگر گردگیر پلوس نیاز به تعویض داشت حتما یک قطعه با کیفیت را جایگزین آن نمایید و توجه داشته باشید که از قطعات لاستیکی خودرو ارزان قیمت و با برندهای متفرقه خودداری کنید؛ زیرا این قطعات طول عمر کمی دارند و ممکن است مقاومت لازم در برابر صدمات وارده را نداشته باشند و خیلی زود از بین بروند.

گردگیر پلوس

شلنگ رادیاتور

یکی از قطعات مهم در سیستم خنک کننده خودرو، شلنگ های رادیاتور است. این شلنگ ها، رایاتور را به موتور خودرو متصل می کنند و با انتقال آب خنک به موتور و دریافت آب داغ از سوی موتور موجب خنک شدن آن می شوند. شلنگ های رادیاتور باید مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار داشته باشند. در غیر اینصورت ظرف مدت کوتاهی دچار ایراد می شوند و عملکرد سیستم خنک کننده را مختل می کنند.

شلنگ رادیاتور

تعمیر و نگهداری شلنگ رادیاتور

یکی از علائمی که نشان دهنده وجود اشکال در شلنگ های رادیاتور است، رویت نشتی آب در زیر خودرو است، همچنین بالا رفتن درجه حرارت موتور به دلیل کمبود آب در رادیاتور می تواند نشانه دیگری از خرابی این قطعه لاستیکی حیاتی باشد. در چنین شرایطی بلافاصله به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید و آن را با یک شلنگ رادیاتور از برندهای معتبر و استاندارد جایگزین نمایید.

دسته موتور

یکی از قطعات لاستیکی خودرو که موجب نگه داشتن و ثابت شدن موتور در جای خود می شود، دسته موتور نام دارد. این قطعه از یک سو به بدنه خودرو و از سوی دیگر به موتور متصل می شود. هنگامی که موتور در حال فعالیت است، علاوه بر تولید نیرو برای به حرکت درآوردن خودرو، به دلیل داشتن قسمت های متحرک، لرزش و ارتعاش زیادی ایجاد می کند. دسته موتور این لرزش ها و ارتعاشات را به خود جذب نموده و مانع انتقال آن ها به بدنه خودرو می شود. دسته موتورها دو نوع هستند: لاستیکی و هیدرولیکی. دسته موتورهای لاستیکی ساختار ساده ای دارند اما دسته موتورهای هیدرولیکی کمی پیچیده هستند و از یک سیال، یک قطعه پلاستیکی و یک فنر ساخته شده اند.

تعمیر و نگهداری دسته موتور

اگر مشکلی برای دسته موتور پیش بیاید معمولا قابل تعمیر نیست و باید به سرعت با یک قطعه نو جایگزین شود. معمولا پس از حدود ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو باید به فکر تعویض دسته موتور باشید. در صورت بی توجهی امکان پارگی این قطعه لاستیکی بسیار بالاست. اگر دسته موتور پاره شود، لرزش موتور به کابین خودرو منتقل شده و این امر کاملا محسوس است. بنابراین پیشنهاد می کنیم در موعد مقرر آن را تعویض کنید تا آسیبی به موتور و قطعات اطراف آن وارد نشود. هنگام خرید قطعات لاستیکی خودرو از کیفیت و استاندارد بودن آن ها اطمینان حاصل نمایید.

دسته موتور

لاستیک تعادل یا موج گیر

بیشترین کاربرد قطعات لاستیکی در خودرو در قسمت جلوبندی، دسته موتورها، شلنگ ها، نشت گیرها، مضرب گیرها و آب گیرها است که لاستیک تعادل یا لاستیک موج گیر یکی از آن ها می باشد. لاستیک تعادل یکی از قطعات لاستیکی خودرو است که به عنوان یکی از اجزای سیستم تعلیق و قطعات جلوبندی خودرو محسوب می شود. خودروها دارای دو میل تعادل هستند که به طبق چپ و راست طبق متصل شده اند. برای این که انتهای دو میل تعادل به بازوی پایین طبق ها وصل و ثابت شود از لاستیک تعادل یا موج گیر استفاده می شود. لاستیک تعادل عملکردی مانند غضروف مفاصل انسان دارد. غضروف ها موجب می شوند که بین حرکت و هدایت بدن یک پیوند ایمن و پایدار ایجاد شود. لاستیک موج گیر نیز بین مسیر حرکت خودرو و حرکت آن، تعادل برقرار می کند. همچنین وقتی خودرو از روی سرعت گیرها و پستی و بلندی های خیابان ها و جاده ها عبور می کند، این قطعات ضرباتی که از جانب چرخ ها به خودرو منتقل می شود را دفع کرده و مانع از انحراف خودرو از مسیر اصلی می شوند.

لاستیک تعادل

تعمیر و نگهداری لاستیک تعادل یا موج گیر

این قطعه نیز مانند سایر قطعات ماشین ممکن است دچار ایراد و اشکال شوند. علائمی که لاستیک تعادل در هنگام خرابی از خود نشان می دهد شامل موارد زیر است:

 

  • از دست دادن خاصیت کشسانی
  • یک دست کشیدن فرمان خودرو
  • خشک شدن و ترک خوردگی لاستیک تعادل
  • به گوش رسیدن صدای نامتعارف از سیستم تعلیق خودرو

با مشاهده چنین علائمی باید به سرعت به یک تعمیرکار حرفه ای که در زمینه سیستم تعلیق خودرو مهارت دارد مراجعه کنید تا لاستیک تعادل خودرویتان را تعویض کند. برای آگاهی از قیمت قطعات یدکی لاستیکی خودرو به فروشگاه اینترنتی لوازم و قطعات جانبی خودرو اچ پی سی (HPC) و یا نمایندگی های مجاز و معتبر مراجعه نمایید.

تیغه برف پاک کن

تیغه برف پاک کن نیز یکی دیگر از قطعات لاستیکی خودرو به حساب می آید که کیفیت آن تاثیر مستقیم در کارایی این قطعه دارد. دو نوع تیغه برف پاکن داریم؛ یکی نوع فابریکی یا معمولی که جنس لاستیکی دارد و قیمت آن مقرون به صرفه است و دیگری نوع ژله ای که چند سالی است وارد بازار شده و جنس آن سیلیکونی است. تیغه های ژله ای کارایی بهتری از خود نشان داده اند، در برابر تغییرات دما مقاوم بوده و دیرتر خراب می شوند. این تیغه ها دارای دو نوع ژله ای و معمولی بوده و شما می توانید برای خرید تیغه برف پاک کن ژله ای پراید، تیغه برف پاک کن معمولی پژو ۴۰۵، تیغه برف پاک کن ژله ای پژو ۲۰۶ و سایر مدل های تیغه برف پاک کن به فروشگاه اینترنتی HPC مراجعه نمایید.

تعمیر و نگهداری تیغه برف پاک کن

به منظور افزایش طول عمر این قطعه لاستیکی، رعایت برخی از نکات مهم و ضروری است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 

  • هرگز روی شیشه خشک، برف پاکن را حرکت ندهید
  • هنگامی که شیشه خودرو یخ زده، تلاش نکنید تا یخ آن را با استفاده از برف کن از بین ببرید
  • در فصل تابستان که کمتر از برف پاکن استفاده می کنید روی تیغه ها را کاور بکشید تا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند
تیغه برف پاک کن

لاستیک لادری یا محافظ دور درب خودرو

این نوار لاستیکی نقش مهمی در محافظت از لبه های درب خودرو و دهانه مربوط به آن در برابر رنگ پریدگی، خراش و ضربه دارد. همچنین این لاستیک موجب می شود تا رطوبت از بیرون به داخل کابین خودرو نفوذ نکند. اگر این نوار لاستیکی به هر دلیلی دچار نقص شود و آب به اطراف ستون اصلی خودرو نفوذ کند، به مرور زمان موجب خوردگی و زنگ زدگی ستون می شود و باید بدانید که ترمیم آن بسیار دشوار است. به همین جهت لازم است که از این لاستیک ها به خوبی نگهداری و مراقبت شود و در صورت مشاهده هرگونه پارگی یا فرسودگی نسبت به تعویض آن ها اقدام گردد.

لاستیک تعادل

تعمیر و نگهداری لاستیک لادری

جهت حفظ سلامت و کیفیت این قطعه باید آن را تمیز نگه دارید و با روغن های مخصوص چرب کنید تا دیرتر دچار فرسودگی و ترک خوردگی شود. همچنین باید قبل از استفاده از این مواد مطمئن شوید که به لاستیک های لادری آسیب نمی رسانند. اگر این لاستیک ها نیاز به تعویض داشتند همیشه بهترین جنس را برای جایگزین کردن آن ها خریداری نمایید و سراغ مراکز معتبر فروش قطعات یدکی لاستیکی خودرو بروید. زیرا لاستیک های نامرغوب در مدت کوتاهی پوسیده می شوند و مجبور می شوید هزینه اضافی برای تعویض مجدد آن ها بپردازید.

قطعات لاستیکی نقش مهمی در قسمت های مختلف خودرو ایفا می کنند و اگر این قطعات دچار مشکل شوند، قسمت مربوطه را دچار اختلال می کنند. همچنین اگر به موقع تعویض نگردند، هزینه های سنگینی را به مالک خودرو تحمیل می کنند. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکلات، بازدید و بررسی دوره ای قطعات لاستیکی خودرو است تا مطمئن شوید این قطعات سالم هستند و وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند. توصیه می کنیم برای خرید قطعات یدکی لاستیکی خودرو به نمایندگی های فروش معتبر این قطعات در سطح شهر مراجعه کنید یا از وبسایت های دارای مجوز رسمی که در این زمینه فعالیت می کنند، خریداری نمایید. مزیت فروشگاه های اینترنتی نسبت به فروشگاه های فیزیکی این است که تنوع محصول در آن ها بالاست و امکان مقایسه با یکدیگر وجود دارد. فروشگاه اینترنتی لوازم و قطعات یدکی اچ پی سی با بیش از سی سال سابقه فعالیت در این حوزه، واردکننده و ارائه دهنده قطعات باکیفیت و با قیمت مناسب می باشد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من