لوازم و قطعات یدکی برقی خودرو

می توان گفت در هر وسیله نقلیه، گسترده ترین و پیچیده ترین قسمت، سیستم برق آن است. از زمانی که قصد سوار شدن به خودرو را دارید تا هنگامی که سوئیچ را می بندید و از ماشین پیاده می شوید، در حال استفاده از سیستم برق خودرو هستید. بنابراین اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، بهتر است بیشتر در مورد جزئیات آن بدانید. شاید روزی این اطلاعات در عیب یابی و رفع ایراد مشکلات خودرو به کارتان بیاید. در این مقاله قصد داریم تا مختصری در مورد لوازم یدکی برقی خودرو برای ماشین های انژکتوری و کاربراتوری صحبت کنیم و از تعمیر و نگهداری آن ها سخن بگوییم، پس تا انتها همراه ما باشید.

آفتامات خودرو

لوازم یدکی برقی چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

همان طور که به آن اشاره کردیم، لوازم و قطعات یدکی برقی نقش بسیار مهم و حیاتی در هر اتومبیل دارند؛ اشتعال و احتراق سوخت در موتور و روشن شدن خودرو از جمله وظایفی است که بر عهده این قطعات می باشد. کامپیوتر خودرو که به عنوان مغز اتومبیل شناخته می شود نیز به کمک برق کار می کند. به طور کلی می توان سیستم برق خودرو را به بخش های تولید کننده برق (دینام)، ذخیره کننده برق (باطری)، توزیع کننده برق (سیم کشی)، کنترل کننده برق (کلیدها و دکمه ها) و مصرف کننده برق (کلیه لوازم برقی) تقسیم کرد.

معرفی قطعات یدکی برقی خودرو

لوازم یدکی برقی خودرو شامل بوق، رله، آفتامات، دیود، فیوز، پلاتین، کویل، دلکو، سنسور اکسیژن، پمپ بنزین، شمع و وایر شمع، دسته راهنما و … می‌باشند که برخی از آن‌ها مثل فیوز، پلاتین، کویل، دلکو و درب دلکو مخصوص خودروهای کاربراتوری هستند. در این بخش تعدادی از این لوازم را به شما معرفی می کنیم و نحوه سرویس و نگهداری آن ها را شرح می دهیم.

دینام

شمع

آفتامات

دلکو پیکان

دلکو

کوئل

رله

دینام

می توان گفت در هر وسیله نقلیه، گسترده ترین و پیچیده ترین قسمت، سیستم برق آن است. از زمانی که قصد سوار شدن به خودرو را دارید تا هنگامی که سوئیچ را می بندید و از ماشین پیاده می شوید، در حال استفاده از سیستم برق خودرو هستید. بنابراین اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، بهتر است بیشتر در مورد جزئیات آن بدانید. شاید روزی این اطلاعات در عیب یابی و رفع ایراد مشکلات خودرو به کارتان بیاید. در این مقاله قصد داریم تا مختصری در مورد لوازم یدکی برقی خودرو برای ماشین های انژکتوری و کاربراتوری صحبت کنیم و از تعمیر و نگهداری آن ها سخن بگوییم، پس تا انتها همراه ما باشید.

تعمیر و نگهداری دینام خودرو

دینام نقشی اساسی در سیستم برق خودرو دارد و اگر دچار مشکل شود، کل سیستم ماشین مختل می گردد. این وسیله وظیفه دارد تا باتری را شارژ کند، در غیر اینصورت از کار می افتد. از کار افتادن باتری برابر است با استارت نخوردن ماشین و اختلال در کل سیستم خودرو. از طرف دیگر دینام از طریق یک تسمه، نیروی موتور را دریافت می کند. اگر تسمه پاره شود، دینام نیز از کار می افتد و نمی تواند انرژی الکتریکی تولید کند. بنابراین بهتر است بازدید و سرویس دوره ای آن را جدی بگیرید و اگر کوچک ترین آسیب دیدگی در تسمه دینام مشاهده کردید، با مراجعه به یک مرکز معتبر لوازم یدکی برقی خودرو، آن را با یک تسمه با کیفیت جایگزین نمایید.

دینام خودرو
شمع دو پلاتین

شمع

برای ایجاد نیرو جهت حرکت دادن پیستون، ترکیبی از سوخت و هوا وارد سیلندر شده و با جرقه شمع ها مشتعل می گردد. اینجاست که اهمیت وجود این قطعات کوچک در سیستم برق خودرو مشخص می شود. انرژی الکتریکی لازم برای شمع ها از طریق کویل تامین می گردد. می توان گفت در مدار جرقه زنی سیستم برق خودرو، آن ها در مسیر انتهایی قرار دارند و به نوعی نقش تمام کننده را ایفا می کنند. برای اینکه موتور به صورت منظم و دقیق کار کنند، شمع ها باید در زمان درست جرقه بزنند. این قطعه انواع مختلفی دارد که شامل شمع پلاتینیومی، شمع ایریدیومی، شمع نیکلی، شمع چند الکترودی، شمع گرم و شمع سرد می باشد. برای خرید انواع شمع ها چون شمع CNG ، شمع دو پلاتین، شمع یورو ۴ و شمع سوپر تک پلاتین به فروشگاه ینترنتی لوازم و قطعات یدکی HPC مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری شمع خودرو

کارشناسان سیستم برق خودرو توصیه می کنند تا پس از طی ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر، شمع ها مورد بازبینی و سرویس قرار بگیرند و پس از ۱۶ تا ۲۰ هزار کیلومتر که از عمر آن ها گذشت، تعویض گردند. شمع ها جزء مهم ترین قطعات یدکی برقی خودرو به حساب می آیند و انتخاب نوع باکیفیت آن ها می تواند نقش موثری در عملکرد موتور ماشین داشته باشد. زیرا عدم رسیدگی به مشکلات شمع ها و استفاده از انواع نامرغوب آن، باعث افت شتاب و اختلال در حرکت خودرو می گردد.

کوئل

همانگونه که می دانید، برقی که توسط دینام یا آلترناتور تولید می شود و جریانی که از باتری خارج می گردد دارای اختلاف پتانسیل ۱۲ ولت است. این مقدار ولتاژ برای تولید جرقه به وسیله شمع ها کافی نیست و نیاز به اختلاف پتانسیلی برابر با ۷۰۰۰ ولت دارد. تولید این مقدار ولتاژ بر عهده کوئل می باشد. این قطعه جزو لوازم یدکی برقی خودرو و یک تقویت کننده ولتاژ محسوب می شود. کوئل یک ترانسفورماتور فشار قوی است که شامل دو سیم پیچ اولیه و ثانویه می باشد. کوئل دوبل انژکتوری ساژم، کوئل روغنی پیکان، کوئل دو قلو زیمنس و کوئل پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از جمله کوئل های موجود در فروشگاه اچ پی سی می باشد.

تعمیر و نگهداری کوئل خودرو

اگر در هنگامی که خودرو روشن است و در حال سکون قرار دارد، احساس کردید که موتور لرزشی غیر عادی دارد یا در موقع استارت زدن ماشین روشن نمی شود، ممکن است کویل دچار اشکال شده باشد. همچنین بالا رفتن مصرف سوخت و ریپ زدن موتور از نشانه های دیگر وجود ایراد در کویل است. در چنین شرایطی خودرو را نزد یک تعمیرکار ماهر ببرید و اگر قرار شد یک قطعه جایگزین آن کنید، حتما از مراکز معتبر فروش قطعات برقی خودرو خریداری نمایید. همچنین بازدید و سرویس دوره ای نقش مهمی در افزایش طول عمر این قطعه دارند.

کوئل دوبل انژکتوری

دلکو

تعداد شمع های هر خودرو بستگی به تعداد سیلندرهای آن دارد. به عنوان مثال برای خودروهای چهار سیلندر، چهار شمع مورد نیاز است. در بخش قبل اشاره کردیم که کویل وظیفه تامین برق شمع ها را بر عهده دارد اما این ولتاژ باید به صورت صحیح و منظم بین شمع ها توزیع گردد تا موتور ریتم مناسبی داشته باشد. در خودروهای کاربراتوری قطعه ای که این وظیفه را بر عهده دارد، دلکو است . این قطعه یکی از لوازم یدکی برقی خودرو می باشد که علاوه بر تقسیم ولتاژ بین شمع ها، جریان کویل را نیز قطع و وصل می کند. در خودروهای انژکتوری دلکو حذف شده و با تغییراتی که در کویل صورت گرفته، وظایف دلکو را نیز انجام می دهد.

تعمیر و نگهداری دلکو خودرو

در صورتی که این قطعه از جنس نامرغوب انتخاب شود یا طول عمر آن به پایان برسد، دچار مشکل می گردد و نمی تواند در زمان مناسب، ولتاژ را بین شمع ها توزیع کند. همین مسئله اثر مستقیم بر روی موتور گذاشته و موجب کارکرد نامنظم یا خاموشی آن می شود. اگر احساس کردید دلکوی خودرویتان دچار ایراد شده و باید تعویض شود، حتما قطعه جایگزین را از نمایندگی های فروش لوازم یدکی برقی خودرو خریداری نمایید.

دلکو پیکان

سیستم برق نقشی حیاتی در کارکرد صحیح خودرو دارد و در صورتی که هر کدام از قسمت های آن دچار ایراد شود، می تواند مشکلات اساسی برای ماشین ایجاد کند. پس توصیه می کنیم بازدید و سرویس دوره ای سیستم برق خودرو را فراموش نکنید و همیشه از لوازم یدکی برقی خودرو که دارای کیفیت مناسب هستند استفاده نمایید. بکارگیری قطعات نامرغوب نه تنها موجب هدر رفتن پول شما می شود، بلکه می تواند روی بخش های دیگر خودرو نیز اثر نامطلوب بگذارد. شما می توانید قطعات یدکی باکیفیت را از فروشگاه اینترنتی HPC خریداری نمایید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من