لوازم و قطعات یدکی موتوری خودرو

موتور خودرو مهم ترین بخش آن بوده و عامل اصلی حرکت خودرو می باشد. این بخش دارای قطعات مختلفی است که در کنار هم یک مجموعه پیچیده اما منظم را تشکیل می دهند. ممکن است خودروها، موتورهای متفاوتی داشته باشند اما در حالت کلی لوازم موتوری خودرو قطعات مشخصی هستند. این قطعات اصلی اگر عملکرد دقیقی داشته باشند، باعث می شوند که موتور بیشترین کارایی را داشته باشد. اما در صورتی که هر کدام با مشکل مواجه گردند، تاثیر مستقیم بر عملکرد موتور می گذارند و می توانند آن را از کار بیندازند. بنابراین آشنایی با لوازم و قطعات موتوری خودرو برای افرادی که با خودرو سروکار دارند بسیار مفید است. به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تا شما را با قطعات مختلف موتور خودرو آشنا می کنیم.

لوازم یدکی موتوری چیست؟

لوازم یدکی موتوری چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، لوازم و قطعات موتوری خودرو آن دسته از اجزا و وسایلی هستند که به موتور خودرو مرتبط بوده و به طور مستقیم در نحوه عملکرد و حرکت اتومبیل تاثیرگذار هستند. این قطعات کارایی موتور را افزایش داده و به ارتقا و بهبود بازدهی آن کمک می کنند. از آن جایی که این قطعات مربوط به موتور خودرو بوده و تاثیر مستقیم بر حرکت آن دارند، تعمیر و نگهداری از آن ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

معرفی قطعات موتوری خودرو

به غیر از سیلندر که اصلی ترین و مهم ترین بخش موتور را تشکیل می دهد، قطعاتی مانند سرسیلندر، واشر سرسیلندر، پیستون، سوپاپ، بوش میل سوپاپ، یاتاقان، بغل یاتاقانی، بوش شاتون، زنجیر موتور، زنجیر سفت کن و … جزو مهم ترین لوازم و قطعات موتوری خودرو هستند که در ادامه برخی از آن ها را به شما معرفی می کنیم و از چگونگی نگهداری و تعمیر آن ها سخن می گوییم.

سرسیلندر

شاتون

شاتون

سوپاپ

زنجیر موتور

زنجیر موتور

سرسیلندر

این قطعه در بالای سیلندر جای می گیرد و جنس آن از آلومینیوم یا آلیاژ آهن است. سوپاپ های دود و هوا، شمع ها و اتاقک احتراق در سرسیلندر قرار دارند. همچنین آب و روغنی که برای پایین آوردن دمای محفظه احتراق استفاده می شود، از این قطعه عبور می کند. سرسیلندر محل قرارگیری منیفولد گاز و هوا و میل سوپاپ نیز می باشد. بنابراین مشاهده می کنید که این قطعه از لوازم موتوری خودرو بسیار مهم است. سرسیلندر وظیفه دارد از خروج مخلوط سوخت و هوا جلوگیری کند و همین طور مانع انتشار گازهای سمی ناشی از احتراق شود. همچنین این قطعه شرایطی را فراهم می نماید که تزریق سوخت و خروج گازهای سمی در زمان مناسب انجام شود. جهت خرید سرسیلندر دوگانه سوز به فروشگاه HPC مراجعه نمایید.

سرسیلندر خودرو

تعمیر و نگهداری سرسیلندر خودرو

سرسیلندر خیلی دیر مستهلک می گردد به دلیل اینکه جنس آن از آلیاژی است که در برابر ضربه، فشار و گرما مقاوم است. اما باید همیشه از عملکرد صحیح سیستم خنک کننده و روغن کاری موتور مطمئن شوید. وجود نقص در یکی از این سیستم ها می تواند سرسیلندر را در معرض حرارت زیاد قرار دهد و موجب تغییر شکل آن شود. با تغییر شکل این قطعه امکان نفوذ آب و روغن به درون محفظه سیلندر و آسیب به دیگر قطعات موتوری خودرو وجود دارد. همچنین تعمیرکاران اگر در زمان تعمیر موتور، سرسیلندر را با بی احتیاطی باز کنند، ممکن است دچار ترک خوردگی شود. از طرف دیگر با گذشت زمان مشخصی از عمر موتور، رسوب کربن در سرسیلندر را نباید فراموش کرد که موجب گرفتگی کانال های آب و روغن می گردد.
برای اینکه از آسیب دیدن و استهلاک سرسیلندر جلوگیری کنید، بهتر است سرویس های دوره ای موتور خودرو را جدی بگیرید. همچنین از عملکرد صحیح قطعاتی مانند سنسور درجه حرارت موتور، پمپ روغن، رادیاتور و دیگر بخش های سیستم روغن کاری و خنک کننده خودرو مطمئن شوید. در صورتی که مجبور به تعویض سرسیلندر شدید، حتما آن را با یک سرسیلندر مرغوب جایگزین کنید.

سوپاپ

سوپاپ

سوپاپ ها یکی دیگر از لوازم و قطعات موتوری خودرو محسوب می شوند که وظیفه جداسازی محفظه احتراق از کانال های هوا و دود را بر عهده دارند. به همین علت به دو دسته سوپاپ دود و هوا تقسیم بندی می گردند. محل قرارگیری آنها روی بلوک سیلندر یا روی سرسیلندر است. سوپاپ ها موجب می شوند که گازهای حاصل از احتراق به سمت اگزوز هدایت گردند و همچنین ترکیب سوخت و هوا در زمان مناسب به داخل سیلندر وارد شود. جنس این قطعات از آلیاژهای بادوام و مقاوم است اما همیشه باید روغن کاری آن ها به شکل مناسب انجام شود. میل سوپاپ به کمک تسمه تایم زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را تعیین می کند.

تعمیر و نگهداری سوپاپ خودرو

امکان خرابی یا به اصطلاح سوختن سوپاپ وجود دارد. سوپاپ ها ممکن است به دلایلی چون سوخت دارای اکتان بالا، ساییدگی فیزیکی، پاره شدن تسمه تایم، مرغوب نبودن سوپاپ، داغ شدن بیش از اندازه سرسیلندر، تنظیم نبودن نسبت سوخت و هوا و … آسیب ببینند و نیاز به تعویض داشته باشند. در چنین شرایطی برای تعمیر موتور خود به یک تعمیرکار حرفه ای و باتجربه مراجعه کنید و لوازم و قطعات موتوری خودرو را از نمایندگی های معتبر و از برندهای برتر تهیه نمایید.

شاتون

شاتون نیز جزو قطعات موتوری خودرو محسوب می شود که پیستون را به میل لنگ متصل می کند و موجب می گردد که حرکت رفت و برگشتی یا خطی پیستون به حرکت دورانی و برعکس تبدیل شود. برای جلوگیری از اصطکاک بین این دو قطعه از یاتاقان استفاده می شود. جنس شاتون از فولاد سخت یا فولاد آلیاژی است تا مقاومت کافی در مقابل ضرباتی که از سوی پیستون به آن وارد می شود را داشته باشد. اجزای اصلی این قطعه مهم شامل واشر شاتون، یاتاقان شاتون، بوش شاتون و پیچ و مهره های اتصال است. از دیگر ملحقات شاتون می توان گژن پین، بوش شاتون، یاتاقان و پیچ و مهره مخصوص شاتون را نام برد.

شاتون

تعمیر و نگهداری شاتون خودرو

در صورتی که روغن موتور، ویژگی روانکاری خود را نداشته باشد یا سطح روغن موتور پایین تر از حد مجاز باشد، روغنکاری پیستون به خوبی انجام نمی گردد و اصطکاک آن با دیواره سیلندر میزان زیادی افزایش می یابد. گرمای تولید شده ناشی از این اصطکاک، موجب می شود تا اجزای پیستون منبسط شده و شاتون قفل شود. قفل شدن شاتون سبب خمیدگی یا شکستن آن می گردد که به اصطلاح به آن شاتون زدن می گویند. شاتون زدن می تواند خسارات زیادی به قطعات موتوری خودرو وارد آورده و هزینه سنگینی به مالک خودرو تحمیل کند. از علائم خرابی شاتون می توان به شنیدن صدای تق تق از محفظه موتور اشاره کرد. در چنین شرایطی به سرعت خودرو را متوقف و خاموش کنید و با یدک کش آن را به یک تعمیرگاه تخصصی انتقال دهید.
هنگام تعویض شاتون ها به این نکته توجه کنید که همگی باید وزن یکسانی داشته باشند؛ در غیر اینصورت توازن و بالانس وزنی موتور از بین می رود و به لرزه می افتد. در هنگام خرید شاتون به عدد حک شده روی آن دقت کنید؛ زیرا هر موتور، شاتون متناسب با خود را دارد و این اعداد به عنوان راهنما عمل می کنند تا اشتباهی در این زمینه صورت نگیرد. در هنگام تعمیر موتور حتما از تعمیرکار بخواهید تا بخش های مختلف آن را مورد بازدید قرار داده و از سلامت دیگر قطعات موتوری خودرو اطمینان حاصل کند. در صورتی که پیچ و اتصالات آن دچار ایراد باشد، از او بخواهید تا با قطعات نو و مرغوب تعویض نماید.

زنجیر موتور

زنجیر موتور یا زنجیر تایم یکی دیگر از قطعات موتوری خودرو است که در خودروهای قدیمی و برخی خودروهای امروزی نقش تسمه تایم را ایفا کرده و جهت انتقال نیرو از میل لنگ به میل سوپاپ و تنظیم حرکت میل لنگ با میل سوپاپ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. ظاهر این قطعه کاملا شبیه زنجیر دوچرخه است و وظیفه جابه‌جا کردن سوپاپ ها در فواصل زمانی مشخص را بر عهده دارد. استفاده از زنجیر موتور در خودروهای امروزی زیاد رایج نیست؛ زیرا سروصدای زیادی ایجاد می کند، وزن بیشتری نسبت به تسمه تایم دارد و اگر پاره شود، خسارات جبران ناپذیری به بخش های مختلف موتور وارد می نماید؛ به طوری که گاهی اوقات لازم است تا موتور خودرو تعویض شود. برای جلوگیری از شل بودن زنجیر موتور از قطعه ای به نام زنجیر سفت کن موتور استفاده می شود. این قطعه از خارج شدن زنجیر از محل قرارگیری جلوگیری می کند و مانع ساییدگی چرخ دنده و زنجیر موتور می گردد. این قطعه در خودروهایی مثل پیکان نقش موثری داشته و شما می توانید زنجیر موتور پیکان را از فروشگاه اینترنتی اچ پی سی خریداری نمایید.

زنجیر موتور

تعمیر و نگهداری زنجیر موتور خودرو

زنجیر موتور معمولا بیرون از موتور و روی چرخ دنده های سر میل لنگ و سر میل سوپاپ قرار می گیرد و به منظور تنظیم میزان سفتی و شلی آن از قطعه ای به نام زنجیر سفت کن که سر لاستیکی دارد، استفاده می شود. لاستیک مورد استفاده در زنجیر سفت کن باید در مقابل سایش و حرارت مقاومت کافی را دارا باشد. این قطعه نیاز به روغن کاری مداوم دارد تا کمترین اصطکاک را با اجزای درگیر داشته باشد. طول عمر این قطعه در مقایسه با تسمه تایم بیشتر است اما ایمنی کمتری دارد. از عوامل موثر در خرابی زنجیر موتور می توان به تنظیم نبودن زنجیر و هرزگردها، خرابی بلبرینگ ها متصل به چرخ دنده، افت فشار روغن و عدم روغن کاری مناسب زنجیر، تغییرات دما و … اشاره کرد. بهترین راه برای جلوگیری از خسارات سنگین و جبران ناپذیر به خودرو، بازدید دوره ای این قطعه مهم و حساس است. این اقدام باعث می شود تا اگر ایرادی در زنجیر و دیگر قطعات یدکی موتوری خودرو وجود داشته باشد، در مراحل اولیه تشخیص داده شده و بلافاصله برطرف گردد.

هر کدام از قطعات یدکی موتوری خودرو نقش مهمی در کارکرد موتور ایفا می کنند و لازم است تا به درستی از آن ها نگهداری شود و سرویس های دوره ای برای اطمینان از سلامت و عملکرد صحیح آن ها انجام گردد. در صورتی که هر کدام از این قطعات دچار اشکال شد، توصیه می کنیم به سرعت برای تعمیر آن ها اقدام کنید و اگر نیاز به تعویض قطعه بود، حتما لوازم یدکی مورد نیاز خود را از نمایندگی های معتبر فروش قطعات موتوری خودرو و یا فروشگاه های آنلاین عرضه کننده لوازم یدکی چون فروشگاه اینترنتی لوازم و قطعات یدکی خودرو HPC خریداری نمایید. در هنگام خرید از فروشنده بخواهید تا محصولات با کیفیت و دارای گارانتی را به شما معرفی کند. ممکن است قیمت این لوازم یدکی موتوری خودرو در مقایسه با برندهای متفرقه کمی گران تر باشد اما در عوض طول عمر بیشتری خواهند داشت و موجب خرابی قطعات دیگر و تحمیل هزینه های مضاعف به شما نخواهند شد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من