لوازم و قطعات یدکی بلبرینگ خودرو

بلبرینگ قطعه ای که در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارد. یکی از کاربردهای آن در صنعت خودرو سازی است. اگر شناخت کافی از بخش های گوناگون خودرو داشته باشید، می دانید که انواع مختلف بلبرینگ در این قسمت ها بکار رفته اند و موجب کاهش اصطکاک و راحتی چرخش بخش مربوطه گردیده اند. به همین جهت آشنایی با بلبرینگ خودرو می تواند برای افرادی که مالک خودرو هستند بسیار مفید باشد. زیرا شناخت این قطعه موجب می شود تا از روش های نگهداری و مشکلاتی که ممکن است برای بلبرینگ خودرو پیش بیاید آگاهی پیدا کنید. به همین جهت در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا اطلاعات دقیق و کاملی در مورد انواع بلبرینگ خودرو و نحوه تعمیر و نگهداری آن ها در اختیار شما قرار دهیم.

بلبرینگ چرخ

بلبرینگ خودرو چیست؟

بلبرینگ خودرو یک نوع یاتاقان است که با داشتن یک سری ساچمه فلزی در ساختمان خود، میزان اصطکاک را به حداقل می رساند و از سایش بخش های در حال چرخش قطعات خودرو مانند چرخ ها جلوگیری می کند. اما در حالت کلی می توان وظایف بلبرینگ خودرو را به سه دسته تقسیم بندی کرد:

 

  • تسهیل انتقال نیرو بین بخش های مختلف خودرو
  • جلوگیری از سایش سطوح و قطعات چرخان خودرو
  • به حداقل رساندن اصطکاک بخش های چرخان خودرو

معرفی قطعات یدکی بلبرینگ خودرو

شاید در نگاه اول بلبرینگ خودرو یک قطعه ساده به نظر برسد، اما اگر دقت کنید می بینید که اجزای مختلفی با ظرافت در کنار هم قرار گرفته اند تا بلبرینگ ساخته شود. به همین جهت آشنایی با بلبرینگ خودرو بسیار مهم و قابل توجه است. اجزای این قطعه شامل موارد زیر می باشند:

رینگ

ساچمه

قفسه بلبرینگ

قفسه

کاسه نمد

رینگ

بلبرینگ ها دارای دو رینگ خارجی و داخلی هستند که دیگر اجزای این قطعه را تحت پوشش خود قرار می دهند. جنس این رینگ ها از آلیاژهای فولاد است که مقاومت زیادی دارند.

ساچمه

همان گلوله ها یا استوانه های فلزی هستند که چرخش بلبرینگ را تسهیل می کنند و بین دو رینگ قرار گرفته اند. جنس این ساچمه ها معمولا از استیل ضد زنگ است.

ساچمه بلبرینگ
کاسه نمد

قفسه

این بخش از بلبرینگ مانع تماس ساچمه ها با یکدیگر می شود. همچنین نمی گذارد تا ساچمه ها حرکت جانبی داشته باشند. جنس قفسه ها معمولا از برنج، فولاد یا فیبر است.

کاسه نمد

این جزء از بلبرینگ بین قفسه و رینگ ها قرار دارد. کاسه نمد ممکن است بین قفسه و رینگ داخلی باشد یا بین رینگ خارجی و داخلی قرار بگیرد. وظیفه آن جلوگیری از نشت روغنی است که بین ساچمه ها و درون قفسه ها وجود دارد. همچنین از نفوذ آب به داخل بلبرینگ جلوگیری می نماید.

رولبرینگ چیست؟

آشنایی با بلبرینگ خودرو باید بدانید که رولبرینگ از خانواده بلبرینگ است و به وسیله غلتش موجب می شود تا فرصت حرکت نسبی بین دو قطعه ایجاد گردد. در رولبرینگ، ساچمه ها با سطوح دیگری، سطح تماسی مانند یک خط دارند و به همین دلیل می توانند فشاری که به صورت شعاعی به آن ها وارد می شود را به مقدار زیادی تحمل کنند. اما عملکرد آن ها در برابر فشار محوری بسیار ضعیف است. انواع رولبرینگ شامل استوانه ای، بشکه ای، سوزنی و مخروطی می باشد.

رولبرینگ خودرو

بلبرینگ خودرو و انواع آن

انواع مختلفی از بلبرینگ در خودرو مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از این آن ها ساختار جداگانه و کارایی مخصوص به خود را دارد. در آشنایی با بلبرینگ خودرو یاد می گیرید که این بلبرینگ ها شامل بلبرینگ شعاعی، محوری، تماس زاویه ای، تماس عمودی و … می باشند. در ادامه به بلبرینگ قسمت های مختلف خودرو اشاره می کنیم.

بلبرینگ گیربکس

در گیربکس خودرو، رولبرینگ استوانه ای مورد استفاده قرار می گیرد تا به خوبی از دنده ها نگهداری کند. این رولبرینگ ها می توانند میزان بار زیادی را تحمل کنند و سرعت انتقال نیرو را متناسب با دنده تنظیم نمایند. در هنگام تعویض دنده ممکن است رولبرینگ گیربکس دچار مشکل شود. اگر دنده خودرو به سختی جا می رود یا سروصدای نامتعارفی در هنگام تعویض دنده به گوشتان می خورد، به احتمال زیاد رولبرینگ گیربکس دچار مشکل شده است.

بلبرینگ کلاچ

در خودروهای مختلف از انواع گوناگونی بلبرینگ برای بلبرینگ کلاچ استفاده می شود. حتی در برخی موارد شاهد استفاده از رولبرینگ برای این بخش هستیم. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که به دلیل اینکه دفعات استفاده از کلاچ در خودرو زیاد است، بلبرینگ آن باید از دوام و طول عمر زیادی برخوردار باشد تا دیرتر دچار مشکل شود. صفحه کلاچ و بلبرینگ آن ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند، پس اگر با هر یک از نشانه های زیر مواجه شدید، احتمال بروز اشکال در بلبرینگ کلاچ وجود دارد:

 

  • سفت شدن کلاچ در هنگام فشار دادن آن
  • شنیدن صدای نامتعارف در هنگام فشار دادن یا رها کردن کلاچ
  • ایجاد لرزش در کلاچ بدون این که فشاری به آن وارد شده باشد
  • مشکل شدن تعویض دنده

برای حل چنین مشکلاتی حتما از یک تعمیرکار متخصص و با تجربه کمک بگیرید. در بسیاری از این موارد، ایراد به وجود آمده به سادگی قابل حل است و اما گاهی اوقات نیاز است که نسبت به تعویض بلبرینگ یا رولبرینگ کلاچ اقدام نمایید. جهت خرید بلبرینگ کلاچ ۲۰۶ قدیم، بلبرینگ کلاچ آردی، بلبرینگ کلاچ ۲۰۶ TU5،بلبرینگ کلاچ روآ، بلبرینگ کلاچ ۴۰۵ و بلبرینگ کلاچ پراید از فروشگاه قطعات یدکی اچ پی سی روی لینک هر یک از محصولات کلیک کنید.

بلبرینگ گیربکس
بلبرینگ کلاچ
بلبرینگ تایم
بلبرینگ چرخ

بلبرینگ تایم

تسمه تایم حول محور بلبرینگ تایم چرخش می کند. در صورتی که تسمه تایم شل شود، این بلبرینگ وارد عمل شده و شل بودن تسمه را مهار می کند. اگر بلبرینگ تایم خراب شود، احتمال دارد پس از روشن کردن خودرو، صدایی از محفظه موتور بشنوید و اگر پدال گاز را فشار دهید، می بینید که صدا بیشتر می شود. همچنین احتمال در آمدن تسمه تایم وجود دارد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، بازدید و سرویس دوره ای این بخش را فراموش نکنید و در موعد مقرر تسمه تایم و بلبرینگ مربوط به آن را تعویض و با یک کیت از برند معتبر و مرغوب جایگزین نمایید. بلبرینگ تایم پژو ۲۰۶، بلبرینگ تایم پراید و بلبرینگ تایم ۴۰۵ از جمله بلبرینگ تایم های موجود در فروشگاه HPC است.

بلبرینگ چرخ

بلبرینگ هایی که در چرخ ها مورد استفاده قرار می گیرند، اندازه متوسطی دارند و از نوع فولادی هستند. به همین خاطر دوام آن ها بیشتر است و می توانند فشار زیادی را تحمل کنند. بلبرینگ چرخ به دلیل اینکه در قسمتی قرار دارد که هنگام حرکت خودرو دائم در حال چرخش است، احتمال آسیب دیدن آن بسیار زیاد می باشد. مقدار زیادی از وزن خودرو بر روی بلبرینگ چرخ هاست؛ البته مقاومت بلبرینگ چرخ های جلو و عقب با برابر نیست.
یکی از دلایلی که می تواند به بلبرینگ چرخ آسیب برسانید، رانندگی بدون ملاحظه در خیابان ها و جاده های ناهموار می باشد. در صورتی که راننده خودرو در مواجه با چاله ها و دست اندازها سرعت خودرو را کم نکند و بدون کاهش سرعت از آن ها عبور نماید، آسیب جدی به بلبرینگ چرخ وارد می شود. همچنین وجود ایراد در کمک فنرها یا استفاده از لاستیک هایی با سایز نامتعارف می تواند فشار را بر بلبرینگ چرخ افزایش داده و به آن صدمه وارد نماید. حتما دقت داشته باشید که برای تعویض بلبرینگ حتما به یک تعمیرکار ماهر مراجعه کنید و از بلبرینگ های با کیفیت استفاده نمایید تا نیاز به تعویض مجدد آن در کوتاه مدت نباشد. بلبرینگ چرخ جلو پراید ۱۴۱، بلبرینگ بزرگ چرخ جلو پیکان، بلبرینگ توپی چرخ عقب ۴۰۵ و بلبرینگ چرخ عقب ۲۰۶ از جمله بلبرینگ های چرخ موجود در فروشگاه HPC هستند. جهت مشاهده لیست کامل بلبرینگ ها به فروشگاه مراجعه نمایید.

تعمیر و نگهداری از بلبرینگ خودرو

همان طور که در بخش های پیشین نیز به آن اشاره کردیم، بارهای مختلفی بر بلبرینگ خودرو وارد می شود. این بارها می تواند به صورت شعاعی، محوری و لحظه ای باشد. بدین ترتیب اگر هر کدام از این بارها بیش از حد توان بلبرینگ به آن وارد شود، می تواند در آن ایجاد اشکال نماید. همچنین عواملی چون رانندگی بدون احتیاط، جاده های ناهموار، عدم بالانس لاستیک ها، تصادف خودرو، نصب غیر اصولی و تنظیمات ناصحیح، عدم استفاده از بلبرینگ مرغوب، روانکاری ناکافی، همخوانی نداشتن لوازم جانبی با بلبرینگ خودرو و همچنین نفوذ رطوبت به داخل بلبرینگ ها از عوامل موثر در خرابی این قطعات با اهمیت خودرو است.

لذا توصیه می شود که نگهداری و مراقبت از بلبرینگ خودرو را جدی بگیرید و در فواصل زمانی مشخص نسبت به بازدید و سرویس این قطعات حساس اقدام نمایید. این کارهای به ظاهر ساده سبب می شود که طول عمر بلبرینگ های خودرو افزایش پیدا کند و مانع از تحمیل هزینه های سنگین به شما گردد. همچنین در صورتی که این قطعات ایراد داشته باشند، در مراحل اولیه مالک خودرو از آن آگاه می شود و مانع آسیب دیدن دیگر قطعات جانبی آن ها می گردد.
در آشنایی با بلبرینگ خودرو باید بدانید اگر این قطعه نیاز به تعویض داشت، حتما به مراکز معتبر فروش بلبرینگ خودرو مراجعه کنید و از فروشنده بخواهید تا بهترین و با کیفیت ترین محصول را به شما معرفی کند. توصیه می کنیم هیچگاه تحت تاثیر تبلیغاتی که برای اجناس ناشناخته و ارزان انجام می شود، قرار نگیرید. زیرا بلبرینگ های ارزان قیمت دوام چندانی ندارند و خیلی زود دچار مشکل می گردند و مجبور می شوید هزینه ای اضافی برای تعویض آن بپردازید.

تعمیر و نگهداری بلبرینگ و رولبرینگ

بلبرینگ ها جزء قطعات حساس و پرکاربرد در خودرو هستند که اگر وظیفه خود را به درستی انجام ندهند، می توانند حرکت خودرو را مختل نمایند. بنابراین باید به نگهداری و سرویس دوره ای آن ها اهمیت دهید و اگر نیاز به تعویض داشتند، آن ها را با بلبرینگ های با کیفیت جایگزین کنید. برای اطلاع از قیمت بلبرینگ خودرو می توانید به فروشگاه اینترنتی لوازم و قطعات جانبی خودرو اچ پی سی (HPC) مراجعه کرده و یا نمایندگی های معتبر فروش لوازم یدکی خودرو که دارای مجوزهای قانونی هستند سر بزنید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من